HABERLER Web Sitemiz Yayında!

Baş Ağrısı | Hangi Baş Ağrısı Bizi Endişelendirmeli?

BLOG

Baş Ağrısı | Hangi Baş Ağrısı Bizi Endişelendirmeli?

DETAYLAR

SÜRE

2 min

KATEGORİ

BLOG

YAZAR

Op. Dr. Caner Sarıkaya

Polikliniğimize bir çok hasta bende kronik baş ağrısı var hiçbir şekilde geçmiyor, acaba  bende beyin tümörü var mı diye başvurmakta. Baş ağrısının en sık sebebi gerilim tipi baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrısında özellikle stres tetikleyici baş faktördür. Bunun yanında hipertansiyon, migren, sinüzit de baş ağrısı sebebidir.  Bu baş ağrılarında herhangi bir şekilde endişelenmeye gerek yoktur. Uygun ağrı kesici tedavi hayatınızda  stresin azaltmak size iyi gelicektir.Bu şekilde ağrıları olan hastalar için hayatları boyunca 1 kez beyin görüntülemesi yaptırmaları ayırıcı tanı açısından önemlidir.

 

Peki hangi baş ağrısı sizi endişelendirmeli?

 

Bir ağrı hiçbir şekilde geçmiyorsa giderek artıyorsa, sara nöbeti, kolda yavaş yavaş  uyuşma, görme kayıbı, işitme kaybı, el veya kollarda kuvvet kaybı, konuşma bozukluğu gibi bulgular gelişiyorsa beyin tümörü açısından beyin görüntülemesi yaptırmanız faydalı olucaktır. 

Özellikle yüksek tansiyon hastalarında gelişen başımda adeta dinamit patladı şeklinde tarif edilen baş ağrısı bizim için çok önemlidir.Bu hastalara çoğunlukla mide bulantısı, kusma, denge kaybı da eşlil eder. Bu klinik tablo bize anevrizmatik kanamayı düşündürür bu durumda acil servise başvurarak acil beyin görüntülemesi yaptırmanız gerekmektedir.

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?