HABERLER Web Sitemiz Yayında!

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Detaylar

OKUMA SÜRESİ

4 dk

KONU

TEDAVİLER

YAZAR

OP. DR. CANER SARIKAYA

Patlamış bel fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

Bel ağrısı ve belden bacağa vuran ağrı şikayeti olan hastaları beyin cerrahisi polikliniğinde çok sık görürüz. Geçmişte polikliniğe başvuran  100 hastanın  2’sini ameliyat ederken şu an ameliyat edeceğimiz bu 2 hastayı da ameliyatsız tedavi edebiliyoruz.


Bel fıtığı ameliyatsız nasıl kurtulur?

Bel ağrısı ve belden bacağa vuran ağrı şikayeti olan bu hastalar için uyguladığımız lokal ağrı tedavisi ile yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. Bu işlem ile akut dönemde ağrı kontrolü, kronik dönemde fıtığın gerilemesi amaçlanır. İşlemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda işlem öncesi  kan sulandırıcı tedavisi düzenlenmesi gerekmektedir.


Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi  hangi hastalar için uygundur?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisini planlanmasında hastanın şikayetleri, yaşı, şikayetinin süresi, mr  görüntülemesi çok önemlidir. İleri dar kanalı, bel kayması olan hastalarda ameliyatsız bel fıtığı tedavisi geçici olabilmektedir. Hastanın şikayeti uzun süredir var ve herhangi bir tedavi almamış ise hastalarda fıtık sertleşip kemikleşir. Bu hastalar tedaviye geç kaldığı için diğer hastalara göre daha az fayda görmektedir. Yaşı ileri, anestezi riski yüksek,  güç kaybı ve idrar-büyük abdest kaçırması olmayan hastalar için bu işlemin cerrahi öncesi denenmesi faydalı olacaktır.


Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi geçici bir tedavi mi? 

Hastaların en çok sorduğu bir soru da bu işlemin geçici mi kalıcı mı fayda sağladığıdır. Bu işlemden ne kadar fayda göreceği, bu faydanın ne kadar süreceği hastaya bağlıdır. Hasta  bel fıtığına sebep olan durumdan kendini ne kadar korur, düzenli bel egzersizleri yaparsa işlemde fayda oranı ve süresi o kadar uzun olacaktır.


Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi sonrası ağrılarım tekrarlar mı?

Omurga için hangi işlem yapılırsa yapılsın  uzun süre aynı pozisyonda oturmak, kilo almak, ağır eşyaları omurgaya ağırlık vererek kaldırmak gibi omurganın aşırı yük altında kaldığı durumlar bel ve bacak ağrılarının tekrarlamasına sebep olacaktır.


Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi sonrası beni nasıl bir süreç bekliyor?

Bu işlem sonrası hastaların  fizik tedavi görmesinde bir engel yoktur. İşlem sonrası ilk 24 saatte %80 olmak üzere ilk 3 günde ağrıları azalır. Yine de hastanın 15 gün istirahat etmesini öneririz.  İşlemden  3 ay sonra MR’da fıtığın küçüldüğünü  görürüz. Tüm bu süreçte hasta ile irtibatta kalarak ağrının artması ya da güç kaybı, idrar kaçırma gibi durumların olması durumunda cerrahi planlarız.  İşlemin 15.gününde yaptığımız poliklinik kontrolünde hastalarıma şu soruyu sorarım. Ameliyat olmak istiyor musunuz? Bu sorunun cevabı %80 hayır olur.  Evet olması durumunda hastaya cerrahi planlarız.

Vaka tecrübelerime göre  bu işlemi yaptığım  10 hastanın 2’sinde ilk 24 saatte ağrısı geçmesine rağmen daha sonra ağrısının tekrar başlaması nedeniyle cerrahi planladık.  


Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi hangi hastalarda faydalıdır?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisini planlanmasında hastanın şikayetleri, yaşı, şikayetinin süresi, mr  görüntülemesi çok önemlidir. İleri dar kanalı, bel kayması olan hastalarda ameliyatsız bel fıtığı tedavisi geçici olabilmektedir. Hastanın şikayeti uzun süredir var ve herhangi bir tedavi almamış hastalarda fıtık sertleşip kemikleşir. Bu hastalar diğer hastalara göre daha az fayda görmektedir.  

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?