HABERLER Web Sitemiz Yayında!

Anevrizma Kanaması Tedavisi

Anevrizma Kanaması Tedavisi

Detaylar

OKUMA SÜRESİ

3 dk.

KONU

TEDAVİLER

YAZAR

OP. DR. CANER SARIKAYA

Anevrizma kanaması, damar duvarındaki yüksek akıma bağlı damarın balonlaşarak yırtılması ile ortaya çıkan kanamadır. Anevrizma kanamasında yaşanan baş ağrısı, hastaların hayatlarında yaşadığı en şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanır. Acil servise başvuran bu hastalarda,  beyin tomografisi çekilerek kanama tespit edilir.


Anevrizma kanaması tedavisi nasıl yapılır?

Anevrizma düşünülen hastalara öncelikle BT beyin anijografi veya serebral anjiografi yapılır. Serebral anjiografi sonucuna göreuygun hastalarda anevrizma, anevrizmasının lokalizasyonu, boyutu göz önüne alınarak kasıktan girilerek yapılan anjiografi ile kapalı olarak koil dediğimiz materyal ya da stent ile kapatılabilir. Kapalı olarak anevrizmanın kapatılması uygun olmayan hastalara ise açık cerrahi planlanır. Ameliyatta kanamaya sebep olan damar bulunarak klips dediğimiz tokayı andıran malzeme ile kapatılır.


Anevrizma hastalığı kimlerde görülür?

Yüksek tansiyon, polikistik böbrek hastalığı, ailede anevrizma öyküsü olan hastalara  çekilen beyin MR ve BT beyin anjiografide rastlantısal olarak beyin anevrizmalarını tespit edebiliriz. Bu anevrizmaları kanama öncesi tespit etmek büyük şans olmaktadır. Anevrizma tespit edilen hastaların anevrizması, kapalı veya açık yöntem ile kapatılmalıdır.


Anevrizma hastalığı rastlantısal olarak tespit edilebilir mi?

Rastlantısal olarak tespit edilen her anevrizma, kanama riski nedeniyle kapatılmalıdır. Bu hastalar için öncelikle kasıktan girilerek kalbe yapılan anjiografi gibi beyin anjiografisi planlanır. Beyin anjiografisinde eğer anevrizma dokusu kapalı olarak kapatılabilir ise önceliğimiz kapalı olarak anevrizmanın kapatılmasıdır. Anjiografi ile kapatılmayan hastalar için açık cerrahi planlanır.


Kanamış anevrizma ve insidental anevrizma arasında fark var mı?

Kanamış anevrizma ve insidental anevrizma hastalarının ameliyat ve sonraki süreçleri farklılık göstermektedir.  Kanamış anevrizmalar, rastlantısal anevrizmalara göre çok daha mortal seyretmektedir. Stresiniz, kontrolsüz hipertansiyonunuz var ve baş ağrı şikayetiniz çok ise bir beyin görüntülemesi yaptırmanızı öneririm.

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?