HABERLER Web Sitemiz Yayında!

BLOG

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

DETAYLAR

SÜRE

2 min

KATEGORİ

BLOG

YAZAR

Op. Dr. Caner Sarıkaya

1. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası taburcu olduktan sonra ne yapmalıyım?

Taburcu olduktan sonra ilk 1 hafta, hastanede olduğu gibi yatak istirahatine devam edilmelidir. Günde 3 defadan fazla ayağa kalkıp dolaşıyorsanız, ek hastalığınız yok ise doktorunuza danışarak diz üstü varis çoraplarınızı çıkartabilirsiniz.

 

Kalkarken önce yan yatar konuma gelip, bir taraftan ayaklar aşağıya indilirken, kol desteği ile oturur pozisyona geçin. Önce 1-2 dakika oturur pozisyonda bekleyin. İlk kalkışlarda baş dönmesi olabilir. Bu nedenle, tam ayağa kalkmadan önce 1-2 dakika oturup baş dönmesi olmadığından emin olun. İlk kalkış esnasında baş dönmesi şikayetiniz var ise ayağa kalkmadan önce tuzlu ayran, çorba gibi sıvı tüketmeniz faydalı olacaktır.

 

İlk hafta  gün içinde 6-8 kez 10-15 dakika süren ev içi yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu süreyi ikinci hafta 2 katına çıkarabilirsiniz. Üçüncü ve dördüncü hafta, 2 saati aşmayacak şekilde ev dışına çıkarak yürüyüş yapabilirsiniz. Yemek için kafe ya da restorana gidebilirsiniz. Yorgunluk hissetmeniz durumunda oturup dinlenebilirsiniz.

 

2. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası taburcu olduktan sonra seyehat edebilir miyim?

Taburcu olduktan sonra boyunluk takılı bir şekilde, evinize araç içinde oturarak gitmenizde sakınca yoktur. Uzun süreli veya konforsuz seyahatler, özellikle ameliyat sonrası ilk haftalarda çok önermiyoruz. Uzun oturma süreleri boyun ve sırt bölgesinde gerginliğe ve ağrıya neden olabilir.


Kısa mesafeli uçak yolcukluklarını boyunluk kullanmak kaydıyla ameliyattan 24 saat sonra yapabilirsiniz. Daha uzun olan yolculuklar (Okyanus aşırı) ameliyattan 7 gün sonrasında yapılabilir.  Yolculuk esnasında uçakta 1 saatte bir kalkarak dolaşılmalıdır.

 

3. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası pansuman ve ameliyat sonrası kullanılacak ilaçlar

Aksi söylenmedi ise ameliyat bölgesinde gizli dikiş bulunmaktadır. Dikiş olsun ya da olmasın ameliyat sonrası 7.güne kadar gün aşırı pansuman yapılmalıdır. Pansuman hastanemizde, en yakın sağlık kurumunda ya da evinizde bir sağlık çalışanı tarafından yapılabilir. Taburcu olurken size ağızdan kullanacağınız kas gevşetici, ağrı kesici ve bazende antibiyotik verilmektedir. İlaçlarınızı aksatmadan tümünü kullanmanız gerekmektedir.  Dikiş bulunan hastaların dikişleri yaklaşık 7 ila 10 gün içinde alınabilir, ancak bu süre daha uzun veya daha kısa olabilir. İyileşme süreci beklenenden daha hızlı veya yavaş ilerleyebileceği için, dikişlerin alınması için en uygun zamanı belirlemek ameliyatı gerçekleştiren cerrahın görevidir.

 

4. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası boyunluk kaç gün takılmalı?

Boyun ameliyatı sonrası ilk 2 hafta; philedelphia tipi boyun korseleri kullanılmasını öneriyoruz. Korseyi yolda yürürken, araç ile seyahat ederken ve herhangi bir işle aktif olarak uğraşırken kullanabilirsiniz. Bunun dışında korse kullanılmasına gerek yoktur.Gece yatakta uyurken çıkarabilirsiniz. 

 

5.  Boyun fıtığı ameliyatı sonrası yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı

Çoğu hasta, ameliyat sonrası ilk birkaç gün veya hafta içinde bu semptomları yaşar.  Boyun fıtığı ameliyatları, ses tellerine ve yemek borusuna yakın bölgelerde gerçekleştirilir. Ameliyat,  geçici sinir hasarı veya sinirde ödeme neden olabilir. Genel anestezi, özellikle entübasyon (solunum tüpü yerleştirme) işlemi, boğazda geçici rahatsızlığa ve ses kısıklığına yol açabilir.


Genellikle, bu semptomlar 2-4 hafta içerisinde kendi kendine düzelir.  Ses kısıklığı durumunda, ses tellerini zorlamamak için konuşmayı sınırlamak faydalı olabilir. Yutkunma güçlüğü yaşayan hastalar için yumuşak gıdalar ve bol sıvı tüketimi önerilir. Çok nadiren, bu semptomlar kalıcı olabilir. Bu, genellikle daha ciddi bir sinir hasarının göstergesidir. Kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanızda fayda vardır. 

 

6. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası ne zaman duş almalıyım?

Hastaneden taburcu olduktan sonraki 3. gün yara hattı su geçirmez bant ile kapatılarak  banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. 5.günden sonra su geçirmez bant kullanmadan banyo sırasında sabun kullanarak yara hattını ovalamadan sadece üzerinden su akıtma şeklinde yıkanabilirsiniz.  Banyo sonrası mutlaka pansuman yapılmasını öneriyoruz. Banyo yaptığınız suyun temiz ya da kirlilik oranı hakkında net bir bilgi olmadığı için banyodan sonra mutlaka pansuman yapınız. Banyo yaparken ayaklarınızı yıkamak, banyodan çıktıktan sonra ayaklarınızı kurulamak için kesinlikle eğilmeyiniz. 

Ameliyat veya dikiş bölgesinde akıntı, sıvı gelmesi, yara yerinde kızarıklık, ısı artışı, şişlik olursa hemen doktorunuz ile temasa geçiniz.

 

7. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası hangi tuvaleti tercih etmeliyim?

Ameliyat sonrası erken dönemde alaturka tuvalet uygun değildir. Bu yüzden var ise alafranga  tuvalet (klozet) tercih edilmelidir. Eğer klozet yok ise ortası delinerek lazımlık yerleştirilmiş bir sandalye tuvalet ihtiyacı için kullanılabilir.

 

8. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Genellikle istirahat süresi 4 haftadır. Ağır bedeni faaliyet gerektirmeyen işlerde çalışanlar 4 hafta istirahattan sonra işlerine dönebilirler. İşine daha kısa zamanda dönmek zorunda olan masa başı işinde çalışan hastalar 2 hafta sonra işine dönebilir. Daha ağır iş koşullarında çalışanlar  30-45 gün sonra işlerine dönmeleri; işlerine döndüklerinde ağır yük kaldırmamaya özen göstermelidir.

 

9. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası eşya taşıma ve kaldırma

Genellikle 1 yıl boyunca ağır yük kaldırmanız önerilmez. Ameliyattan sonraki 4 hafta boyunca 1 kg’dan fazla ağırlık taşınmamalıdır. Bu ağırlık giderek artırılabilir. Ancak bir yıl boyunca her iki elde toplam 5 kg’dan fazla ağırlık kaldırılmamalıdır.

 

10. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası egzersiz ve spor

Önerilen temel egzersiz yürüyüştür. Başlangıçta sizi rahatsız etmeyecek mesafede yürüyüş önerilir. Giderek bu mesafeyi artırabilirsiniz. Ameliyattan 4 hafta geçtikten sonra boyun egzersizlerine başlanabilir. Ameliyattan  1 ay sonra spora başlayabilirsiniz. Yüzme, su içinde yürüme,pilates dışında spor önerilmez. Futbol, basketbol ve diğer temas içeren sporları 1 yıla kadar kesinlikle yapılmamalıdır.

 

11. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası diyet

Yeterli ve dengeli beslenme, iyileşme sürecinde kritik bir rol oynar. Vücudun onarım için ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineralleri sağlamak önemlidir. Kola, kahve ve çay gibi kafein içerikli gıda ve içeceklerden kaçınılmalıdır.Bu süreçte kabız kalmamaya özen gösterilmelidir. Diyetinizi kabız olmayacak şekilde ayarlamanızı, kabız kalmanız durumunda doktorunuzun yazdığı kabızlık önleyici ilacı kullanmanız önemlidir.

 

12. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası araç kullanma

Genellikle 2 haftadan önce araç kullanmak önerilmez. İlk 2 hafta içerisinde araç kullanmaya başlarken şunlara dikkat etmelisiniz. 

  • Kısa yolculuklar yapın
  • Olası bir ani firen, trafik kazasında korumak araba içindeki durup kalkma hareketleri ile kas spazmı ve ağrıyı önlemek için boyunluk kullanın. 
  • Boynu korumak arkaya bakarken dönmek yerine aynaları kullanın

 

13. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası elimde uyuşukluk-hissilik var normal mi?

Ameliyat sonrası kola vuran ağrının geçmesi ile hastalar uyuşukluğu hissetmeye başlar. Bu durum fıtığın sinire basısına bağlı vermiş olduğu hasardan kaynaklanır. Uyuşukluk için vitamin kullanabilirsiniz. Uyuşukluk birkaç hafta sürebilir. Ortalama 1 ay içerisinde kendiliğinden geçer. Sinir basısının uzun olduğu hastalarda bu uyuşukluk 6 aya kadar  sürebilir.


14. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası ne zaman kontrole gelmeliyim?

Boyun ameliyatı sonrası takip randevularının zamanlaması ve sıklığı, ameliyatın türüne, hastanın bireysel iyileşme hızına ve varsa komplikasyonların varlığına göre değişkenlik gösterir. Aksini söylemedikçe ameliyattan sonra 15. Gün ve 60. gün sonra olmak üzere 2 kez kontrole çağırılır.

 

15. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası doktorunuza danışmanız, doktorunuzu bilgilendirmeniz gereken önemli durumlar

·      Yara yerinde belirgin kızarıklık ve ısı artışı

·      Yara yerinde belirgin şişlik ve cilt altında sıvı birikimi

·      Yara yerinde akıntı

·      Nefes alma güçlüğü veya yutkunurken aşırı ağrı gibi ciddi semptomlar

·      Hareket etmenize engel olacak düzeyde şiddetli ve devamlı boyun ağrısı

·      Devamlı ve şiddetli kola vuran ağrı

·      Evdeki süre içinde ortaya çıkan kol ya da parmaklarda kuvvetsizlik, his kusuru

      Daha önceden var olan kol ya da parmaklarda kuvvetsizlik ve his kusurunda artış·      

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?