HABERLER Web Sitemiz Yayında!

BLOG

Vidasız Omurga Kanal Daralması Ameliyatı

DETAYLAR

SÜRE

2 min

KATEGORİ

BLOG

YAZAR

Op. Dr. Caner Sarıkaya

Omurga kanal daralması, spinal stenoz nedir?

Omurga kanal darlığı  yaşlılığın ilk bulgusu olabilir. 40 yaşından sonra birçok insanda omurgada yaşlanma belirtisi olarak ortaya çıkar.Omurga  kanal darlığı (spinal stenoz) omuriliğin ve bacağa giden sinirlerin omurilik çevreleyen kemik ve ligamanlar tarafından sıkışmasıdır. Sinirlere bası yapan bu sıkışma sonrası bel ağrısı, bacak ağrısı, yürüme ile bacaklarda uyuşma karıncalanma yanma, yürüme mesafesinde kısalma ile ortaya çıkar. Dar kanal Son derece sinsi bir hastalıktır giderek şikayetler artar ve aniden sizi tutabilir.Hastalar özellikle yürüme mesafesinin kısaldığını, eskiden bir durak yürürken artık yürümede zorlandığını,  dinlenme ihtiyacı hissettiğininden yakınır. Özellikle ev hanımları mutfakta ev işi yaparken uzun süre ayakta kaldığında bacaklarında uyuşma ve bel ağrısı olduğu iş yapmakta giderek zorlandığını söyler.

 

Vidasız omurga kanal daralması ameliyatı hangi hastalar uygun?

Omurga kanal darlığı tanısı almış, ameliyatsız tedavi, konservatif tedavi (fizik tedavi, ilaç tedavisi vb.)  rağmen fayda görmemiş hastalara bu tedavi uygulanabilir. Bu tanıyı almış bel kayması, instabilitesi olmayan hastalara bu tedavi uygulanabilir.Tümörde, enfeksiyonda ileri omurga kanal darlığı ve bel kaymasında omurgaya platin koymak gerekmektedir. Bunun temel amacı bu hastalarda  omurga stabilizasyonun bozulmuş olmasıdır. Yani omurga tek başına tüm gövdenin yükünü taşıyamıyorsa mutlaka vidalarla destek yapmamız gerekir. Bu, binalarda kolonlara yapılan çelik rekonstrüksiyona benzemektedir. Bunun için doktorunuza danışmanız muayene olmanız faydalı olucaktır.

 

Omurga kanal daralması hastalarında vidasız omurga kanal daralması ameliyatı için nasıl bir yaklaşım izleriz?

Omurga kanal darlığına eşlik eden bir bel kayması var mı? Öncelikle bunu tespit etmeye çalışırız.

Sabitleşmiş bir bel kayması mı var  bu bel kayması sabit mi hareketli mi? Bunun için dinamik röntgenlerden yardım alırız. Hareketli bir bel kayması varsa onun tek tedavisi platinlerle burayı sabitleştirmektir. Bel kayması var ama artık sabitleşmiş ise  bunun derecesine göre, vidasız omurga kanal darlığı ameliyatı mümkündür.

 

Vidasız omurga kanal daralması ameliyatı nasıl olur?

Mikroskop altında mikrocerrahi teknikler kullanılır. Mikroskop  büyütme ve ışıklandırma yani aydınlatma sağladığı için derin dokuları daha büyük daha aydınlık daha net biçimde görmeyi sağlar. Bu da birçok objeye ulaşmak için daha küçük bir kesi ile daha detaylı ve daha dikkatli bir işlem yapmamızı sağlar. Birçok işlemi daha küçük bir kesi ile daha az zarar ile yapma şansımız oluyor. Mikroskop altında mikrocerrahi ile omurilik ve sinirlere bası yapan dokular alınarak, sinir dokusu rahatlatılır.

 

Vidasız omurga kanal daralması ameliyatı hastaya nasıl bir yarar sağlar?

Bu cerrahiler mikrocerrahi teknik ile  yapıldığı için çevre dokuya az hasar, ameliyat sırasında daha az kanama olur.  Minimal invaziv teknik ile yapılan bu cerrahilerde hastanın hızlı iyileşmesini sağlar. Hastanede kalış süresi kısadır (Ortalama 24 saat). Küçük kesi sayesinde enfeksiyon riski de azalır.  Normal yaşama dönüş süresi hızlı olur. Cerrahi sonrası ortalama 24 saat sonra hastalar uçakla seyehat edebilir. Ameliyat sonrası 7.günden itibaren egzersiz amaçlı uzun yürüyüşlere başlayabilir.

 

Omurga Kanal daralması ameliyatsız tedavilerin  yeri var mı?

Ameliyatsız tedavi için hastanın uygun olup olmadığını, uygun ise de hangi yöntemin uygulanacağını hastamızın MR görüntüleri ve fizik muayenesine göre karar veririz. Hastanın günlük hayatını kısıtlayan baskın olan şikayeti bel ağrısı ise faset eklemlerine bağlı şikayetlerde faset ekleme yönelik  faset eklem enjeksiyonu ve radyofrekans termokoagulasyon yöntemlerinden biri tercih edilebilir.  Bu yöntemler omurların birbiri ile yaptığı eklemlerin neden olduğu ağrıları, radyofrekans cihazı kullanılarak ağrı bölgesine verilen ısı ve ilaçlar ile yok edilmeye çalışılır. Hastanın omurilik ve sinir köklerinde basıya bağlı sinir kökünde ödem şikayetleri varsa ödemi dağıtmaya yönelik transforaminal epidural enjeksiyon yöntemini kullanabiliriz

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?