HABERLER Web Sitemiz Yayında!

Omurga Kırığı Ameliyatı

Omurga Kırığı Ameliyatı

Detaylar

OKUMA SÜRESİ

2 dk.

KONU

TEDAVİLER

YAZAR

OP. DR. CANER SARIKAYA

Omurga kırığı nasıl oluşur?
Düşme, travma gibi kazalar sonrası omurga kırığı gerçekleşebilir.  Hastanın osteoporoz, malignite gibi hastalıklarının olması düşük enerjili travmalarda bile omurga kırığı gelişmesine sebep olabilir. Motorsiklet kazası, sığ suya dalma, yüksekten düşme sonrası omurga kırığı çok sık görürüz.


Omurga kırığı belirtileri?

Omurga kırığının lokalizasyonuna göre her hastanın klinik tablosu farklıdır. Kırık sırt veya belde ise bel ağrısı, sırt ağrısı görebiliriz. Kırığın omuriliğe baskı yaparak omurilikde hasar oluşturmasına bağlı bacaklarda güçsüzlük idrar-büyük abdest kaçırma olabilir. Kırık boyun  bölgesinde ise basit bir boyun ağrısından, her iki el ve bacakta güç kaybına hatta ölüme kadar giden klinik tablo ile karşılaşabiliriz. Travma sonrası hastada omurga kırığı düşünüyorsanız  kırığın omuriliğe zarar vermemesi için travma bölgesine göre servikal boyunluk, torakolomber korse veya travma tahtası ile omurganın sabitlenmesi önemlidir.


Omurga kırığında hangi görüntüleme yapılır?

Omurga kırığı düşündüğümüz hastada hastanın tomografi ve MR görüntüleri mutlaka çekilmelidir.MR görüntüleri cerrahi karar vermede önemli rol oynar.


Omurga kırığı ameliyatı nasıl karar veriyoruz?

Cerrahi tedavi kararında, kırık omurganın tomografisi, MR görüntüleri ve hastanın şikayeti önemlidir. Bu iki tetkiki birlikte değerlendirilerek omurganın cerrahi gereksinimi olup  olmadığına karar verilir. Cerrahideki amaç, sinir basısı var ise sinir basısını almak, kemik dokuda kırığa bağlı oluşan hasarın hareket ile omuriliğe basısını önlemektir.


Omurga kırığı ameliyatı sonrası güç kaybı düzelir mi?

Omurga travması sonrası hastalarda cerrahi ile sinir üzerindeki bası alınmasına rağmen güç kaybı devam edebilmektedir. Güç kaybı olan hastaların  cerrahi sonrası olabildiğince erkenden  fizik tedavi egzersizlerine başlanması faydalı olacaktır. Ameliyat öncesi kol ve bacaklarını hiç hareket ettiremeyen, cerrahi ve iyi bir fizik tedavi süreci ile toparlayan hastaların sayısı oldukça fazladır. 

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?