HABERLER Web Sitemiz Yayında!

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Detaylar

OKUMA SÜRESİ

3 dk.

KONU

TEDAVİLER

YAZAR

OP. DR. CANER SARIKAYA

Boyun fıtığı nasıl oluşur?
Çağımızda hareketsiz yaşamın artması, uzun süre masa başında çalışma, omurga sağlığına yeterli önemin verilmemesi nedeniyle günümüzde boyun fıtığını daha sık görmekteyiz. Boyun fıtığında stresin de etkisi büyüktür. Bazen boyuna alınan  darbeler de boyun fıtığına zemin hazırlayabilir. 

Klinikte boyun omurları arasındaki disklerin hasar görmesi sonucu kola giden sinirlere baskı yaparak, kol ve parmaklara yayılan ağrı ile karşımıza çıkar.


Boyun fıtığı belirtisi nelerdir?

Genellikle boyun ağrısı ile daha sonra omuz ve kol ağrısı ile belirti gösterir. İleri vakalarda ellerde uyuşma ve kuvvet kaybı olabilir.


Boyun fıtığını ne zaman ameliyat ediyoruz?

Hastanın güç kaybı yok ise öncelikle tıbbi tedavi uygulanır. Seçilmiş vakalarda boyunluk ve fizik tedavi fayda sağlayabilir. Güç kaybı olan ve tıbbi tedaviye yanıt vermeyen vakalarda cerrahi tedavi uygulanır.


Boyun fıtığı ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyatın ortalama cerrahi süresi 45 dakikadır. Ameliyat öncesi hazırlık, anestezi hazırlığı, anestezi sonrası uyandırma aşaması ile bu süre yaklaşık 2,5 saate kadar çıkabilir.


Boyun fıtığı ameliyatı sonrası ne zaman taburcu olurum?

Kapalı boyun fıtığı ameliyatından sonra hastalar ortalama anestezi etkisinin geçmesi ile 4. saatte ayağa kalkabilir. Anestezi aldığı için hastalar 24 saat hastanede müşade altında kalır.  24 saat sonra taburcu olabilir.


Boyun fıtığı ameliyatı sonrası boyunluk kullanmalı mıyım?

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası yaklaşık 2 hafta boyunca hareket halinde iken boyunluk kullanmalarını öneririm. Bunun sebebi dokuların iyileşme döneminde herhangi bir travmaya maruz kalınması durumunda omuriliğin zarar görmemesidir.


Boyun fıtığı ameliyatı sonrası uyuşukluk hemen geçer mi?

Hastaların cerrahi sonrası kola vuran ağrı şikayetleri geçerken özellikle ameliyatı geciktiren hastalarda uyuşukluk, güç kaybı gibi şikayetlerinin geçmesi zaman alır.

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?