HABERLER Web Sitemiz Yayında!

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu

Detaylar

OKUMA SÜRESİ

3 dk

KONU

TEDAVİLER

YAZAR

OP. DR. CANER SARIKAYA

Kubital tünel sendromu nedir?

Omuzdan el parmaklarına uzanan ulnar sinirin dirsekte sıkışmasıdır.


Kubital tünel sendromu tanısı nasıl konur?

Dirsekte sinir tuzaklanması çok sık gördüğümüz bir durum değildir. Elektrofizyolojik test ile dirsekte  sinir tuzaklanmasının gösterilmesi ile tanı konur. Bu hastaların zamanla ulnar sinir hasarının artmasına bağlı olarak, elin 4,5 parmaklarında uyuşma,  parmaklarda açma kapama hareketini yapamaması ve baş parmak üzerindeki kasta gözle görülür erime görülür. 


Bu hastalarda şikayetlerin boyun fıtığı ile karışabileceği akılda tutulmalı, servikal MR mutlaka çekilmelidir.


Kubital tünel ameliyatı nasıl olur?

Lokal anestezi ile dirsek bölgesinde sıkışan ulnar sinir üzerindeki bası alınır. Ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu olur. Hasta 24 saat sonra elini aktif kullanabilir. Ortalama 3 gün sonra hastalar o bölgeye su değdirebilir. Ameliyat öncesi baş parmak üzerindeki kasta erime olan hastalarda ortalama 6 ay içerisinde kas erimesinin topladığı görülür. Uzun süre bası olan hastalarda kas erimesinin toparlanması, parmakları açma kapama hareketinin geri dönmesi zaman alabilir.


Kubital tünel sendromu tekrarlar mı?

Sinir basısına sebep olan duruma devam etmesi durumunda tekrarlayabilir. Her iki elde, önce sağda daha sonra solda aynı şikayetten ameliyat olan hastaların sayısı az değildir.

Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?