HABERLER Web Sitemiz Yayında!

BLOG

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası

DETAYLAR

SÜRE

2 min

KATEGORİ

BLOG

YAZAR

Op. Dr. Caner Sarıkaya

Bel fıtığı ameliyatı, birçok insan için yaşam kalitesini artıran bir dönüm noktasıdır. Ancak, ameliyatın başarısı büyük ölçüde ameliyat sonrası sürece bağlıdır. Bu süreçte yapılması gerekenler, hem fiziksel hem de zihinsel iyileşmeyi destekler.


1. Bel fıtığı ameliyatı sonrası taburcu olduktan sonra  ne yapmalıyım?  

Taburcu olduktan sonra ilk 1 hafta, hastanede olduğu gibi yatak istirahatine devam edilmelidir. Günde 3 defadan fazla ayağa kalkıp dolaşıyorsanız, ek hastalığınız yok ise doktorunuza danışarak diz üstü varis çoraplarınızı çıkartabilirsiniz.


Kalkarken önce yan yatar konuma gelip, bir taraftan ayaklar aşağıya indilirken, kol desteği ile oturur pozisyona geçin. Önce 1-2 dakika oturur pozisyonda bekleyin. İlk kalkışlarda baş dönmesi olabilir. Bu nedenle, tam ayağa kalkmadan önce 1-2 dakika oturup baş dönmesi olmadığından emin olun. İlk kalkış esnasında baş dönmesi şikayetiniz var ise ayağa kalkmadan önce tuzlu ayran, çorba gibi sıvı tüketmeniz faydalı olacaktır.


İlk hafta  gün içinde 6-8 kez 10-15 dakika süren ev içi yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu süreyi ikinci hafta 2 katına çıkarabilirsiniz. Üçüncü ve dördüncü hafta, 2 saati aşmayacak şekilde ev dışına çıkarak yürüyüş yapabilirsiniz. Yemek için kafe ya da restorana gidebilirsiniz. Yorgunluk hissetmeniz durumunda oturup dinlenebilirsiniz. İlk günlerde belde bazen ağrı, yanma hissi ve batma gibi yakınmalar olabilir. Bu durumlarda endişelenmeden yatarak dinlenebilirsiniz.


2. Bel fıtığı ameliyatı sonrası taburcu olduktan sonra seyehat edebilir miyim?

Taburcu olduktan sonra evinize araç içinde oturarak gitmenizde sakınca yoktur. Mümkün ise ön koltukta ve koltuk arkasını 110 dereceye getirecek şekilde seyahat etmek ağrı olasılığını en aza indirecektir. Yolculuğunuz 1 saatten uzun sürecek ise 1 saatte bir 5-10 dakika bacaklarınızı uzatacak şekilde ara vererek yolculuk yapabilirsiniz. Bir saatlik yolculuğu oturarak yapmanızda sakınca yoktur. Uzun mesafeli yolculukları, aralıklı olarak uzanmanıza imkan sağlayacak bir araç ile yapmanız önerilir.


Kısa mesafeli uçak yolcukluklarını ameliyattan 24 saat sonra yapabilirsiniz. Daha uzun olan yolculuklar (Okyanus aşırı) ameliyattan 15 gün sonrasında yapılmalıdır.  Yolculuk esnasında uçakta 1 saatte bir kalkarak dolaşılmalıdır.


3. Bel fıtığı ameliyatı sonrası pansuman ve ameliyat sonrası kullanılacak ilaçlar

Aksi söylenmedi ise ameliyat bölgesinde gizli dikiş bulunmaktadır. Dikiş olsun ya da olmasın ameliyat sonrası 7.güne kadar gün aşırı  pansuman yapılmalıdır. Pansuman hastanemizde, en yakın sağlık kurumunda ya da evinizde bir sağlık çalışanı tarafından yapılabilir. Taburcu olurken size ağızdan kullanacağınız kas gevşetici, ağrı kesici ve bazende antibiyotik verilmektedir. İlaçlarınızı aksatmadan tümünü kullanmanız gerekmektedir.  Dikiş bulunan hastaların dikişleri yaklaşık 7 ila 10 gün içinde alınabilir, ancak bu süre daha uzun veya daha kısa olabilir. İyileşme süreci beklenenden daha hızlı veya yavaş ilerleyebileceği için, dikişlerin alınması için en uygun zamanı belirlemek ameliyatı gerçekleştiren cerrahın görevidir.


4. Bel fıtığı ameliyatı sonrası banyo

Hastaneden taburcu olduktan sonraki 3. gün yara hattı su geçirmez bant ile kapatılarak  banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. 5.günden sonra su geçirmez bant kullanmadan banyo sırasında sabun kullanarak yara hattını ovalamadan sadece üzerinden su akıtma şeklinde yıkanabilirsiniz.  Banyo sonrası mutlaka pansuman yapılmasını öneriyoruz. Banyo yaptığınız suyun temiz ya da kirlilik oranı hakkında net bir bilgi olmadığı için banyodan sonra mutlaka pansuman yapınız. Banyo yaparken ayaklarınızı yıkamak, banyodan çıktıktan sonra ayaklarınızı kurulamak için kesinlikle eğilmeyiniz. 

Ameliyat veya dikiş bölgesinde akıntı, sıvı gelmesi, yara yerinde kızarıklık, ısı artışı, şişlik olursa hemen doktorunuz ile temasa geçiniz.


5. Bel fıtığı ameliyatı sonrası dik oturma

Ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta kanepe ya da sandalyede uzun süreli dik oturmayı önermiyoruz.  Başlangıç oturma süresi 15 dakika olmalıdır. İlerleyen günlerde eğer rahatsızlık vermiyorsa bu süreyi uzatabilirsiniz. Sandalyeye oturup kalkarken belinizi sağa ya da sola doğru bükmeyiniz.  Otururken ve kalkarken ani hareketlerden kaçınılmalı, kontrollü hareket etmelisiniz.


6. Bel fıtığı ameliyatı sonrası bel Korsesi kullanımı

Tek seviye bel fıtığı ameliyatı olan hastaların genellikle bel korsesi kullanmasına gerek yoktur. İki seviye bel fıtığı veya kanal daralması olan hastaların yaklaşık 2 hafta bel korsesi takması faydalı olucaktır. Bel korsesinin uzun süreli kullanılması, vücudun doğal korsesi olan kasları güçsüzleştirir. Doktor tavsiyelerine uyarak korse kullanılmasında fayda vardır. Korseyi ayakta veya otururken kullanabilirsiniz. Korseyi yatakta yatarken takmanıza gerek yoktur.


7. Bel fıtığı ameliyatı sonrası merdiven ve basamak çıkabilir miyim?

Herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan merdiven çıkabilirsiniz. Yüksek katlara çıkmanız gerekiyorsa kat aralarında dinlenebilir, gerekirse sandalyede oturabilirsiniz. İnip çıkarken önce bir adım atmalı, sonra diğer ayağını ilk adım attığı ayağın yanına getirerek, basamaklarda teker teker ilerlenmelidir. Her katta dinlenerek yavaş çıkılmalıdır.


8. Bel fıtığı ameliyatı sonrası hangi tuvaleti kullanmalıyım?

Ameliyat sonrası erken dönemde alaturka tuvalet uygun değildir. Bu yüzden var ise alafranga  tuvalet (klozet) tercih edilmelidir.  Klozet yok ise ortası delinerek lazımlık yerleştirilmiş bir sandalye tuvalet ihtiyacı için kullanılabilir.


9. Bel fıtığı ameliyatı sonrası hangi giysileri tercih etmeliyim ?

Eğilmeye gerek duymayacağınız ayakkabı, terlik; giyilmesi kolay giysileri tercih ediniz.


10. Bel fıtığı ameliyatı sonrası işe ne zaman dönebilirim? Bel fıtığı ameliyatı olduktan sonra kaç günde iyileşir?

Genellikle istirahat süresi 4 haftadır. Ağır bedeni faaliyet gerektirmeyen işlerde çalışanlar 4 hafta istirahattan sonra işlerine dönebilirler. İşine daha kısa zamanda dönmek zorunda olan masa başı işinde çalışan hastalar 2 hafta sonra işine dönebilir. Daha ağır iş koşullarında çalışanlar  30-45 gün sonra işlerine dönmeleri; işlerine döndüklerinde ağır yük kaldırmamaya özen göstermelidir.


11. Bel fıtığı ameliyatı sonrası cinsel Yaşam

İkinci haftadan sonra bel ağrınız yok, cinsel ilişki sırasında ağrı olmuyorsa cinsel ilişkiye girebilirsiniz. İlişki sırasında belinizde şiddetli bükülme, eğilme olmamasına dikkat ediniz. İlişki sırasında pasif olmanız önerilir.


12. Bel fıtığı ameliyatı sonrası eşya taşıma ve kaldırma

Genellikle 1 yıl boyunca ağır yük kaldırmanız önerilmez. Ameliyattan sonraki 4 hafta boyunca 1 kg’dan fazla ağır yük taşınmamalıdır. Bu ağırlığı giderek artırılabilirsiniz.Bir yıl boyunca her iki elde toplam 5 kg’dan fazla ağır yük kaldırılmamalıdır.

Yapılmayacak İşler :Ev temizliği, bahçe işleri, tamir işleri, eşya taşıma

Yapılabilecek işler:Bulaşık yıkamak-birkaç tabak, Çamaşır asmak-yüksek olmayan bir ipe birkaç çamaşır asmak, Ütü yapmak-birkaç giysi


13. Bel fıtığı ameliyatı sonrası beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme, iyileşme sürecinde kritik bir rol oynar. Vücudun onarım için ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineralleri sağlamak önemlidir. Kola, kahve ve çay gibi kafein içerikli gıda ve içeceklerden kaçınılmalıdır.Bu süreçte kabız kalmamaya özen gösterilmelidir. Diyetinizi kabız olmayacak şekilde ayarlamanızı, kabız kalmanız durumunda doktorunuzun yazdığı kabızlık önleyici ilacı kullanmanız önerilir.


14. Bel fıtığı ameliyatı sonrası egzersiz ve spor

Önerilen temel egzersiz yürüyüştür. Başlangıçta sizi rahatsız etmeyecek mesafede yürüyüş yapabilir, zamanla da  bu yürüyüş mesafesini artırabilirsiniz. Ameliyattan 4 hafta geçtikten sonra bel egzersizlerine başlayabilirsiniz. Ameliyattan  1 ay sonra spora başlayabilirsiniz. Yüzme, su içinde yürüme, pilates dışında sporları çok önermiyoruz.  Futbol, basketbol gibi temas içeren sporlar 1 yıla kadar kesinlikle yapılmamalıdır.


15. Bel fıtığı ameliyatı sonrası araç kullanma

Genellikle 2 haftadan önce araç kullanmak önerilmez. 2 haftadan sonra araç kullanmaya başlarken şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Kısa yolculuklar yapın
  • Bel bölgesine yastık ya da rulo yapılmış havlu koyun
  • Arkaya bakarken dönmek yerine aynaları kullanın

16. Bel fıtığı ameliyatı sonrası  ayağımda uyuşukluk-hissizlik var normal mi?

Ameliyat sonrası bacağa vuran ağrının geçmesi ile hastalar uyuşukluğu hissetmeye başlar. Bu durum fıtığın sinir basısına bağlı vermiş olduğu hasardan kaynaklanır. Uyuşukluk için vitamin kullanabilirsiniz. Uyuşukluk birkaç hafta sürebilir. Ortalama 1 ay içerisinde kendiliğinden geçer. Sinir basısının uzun olduğu hastalarda bu uyuşukluk 6 aya kadar  sürebilir.


17. Bel fıtığı ameliyatı sonrası ne zaman kontrole gelmeliyim?

Bel ameliyatı sonrası takip randevularının zamanlaması ve sıklığı, ameliyatın türüne, hastanın bireysel iyileşme hızına ve varsa komplikasyonların varlığına göre değişkenlik gösterir. Aksini söylemedikçe ameliyattan sonra 15. gün ve 60.gün  olmak üzere 2 kez kontrole çağırılır.


18. Bel fıtığı ameliyatı sonrası doktorunuza danışmanız doktorunuzu bilgilendirmeniz gereken önemli durumlar

  • Yara yerinde belirgin kızarıklık ve ısı artışı
  • Yara yerinde belirgin şişlik ve cilt altında sıvı birikimi
  • Yara yerinde akıntı
  • Hareket etmenize engel olacak düzeyde şiddetli ve devamlı bel ağrısı
  • Devamlı ve şiddetli bacak ağrısı
  • Evdeki süre içinde ortaya çıkan ayak ya da bacaklarda kuvvetsizlik, his kusuru
  • Daha önceden var olan ayak ya da bacaklarda kuvvetsizlik ve his kusurunda artış olması
Bize Ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?